שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

אוסטאופורוזיס תסמינים עיקריים

אוסטאופורוזיס היא מחלה הגורמת להיחלשות העצמות עד כדי מצב שאפילו זעזוע קל או מתיחה מתונה כמו שיעול או כיפוף עלולים לגרום לשבר.

המקומות הנפוצים ביותר בהם מתרחשים שברים בעקבות אוסטאופורוזיס הם בירך, בשורש כף היד ובעמוד השדרה. לעיתים קרובות למחלת האוסטאופורוזיס תסמינים מוקדמים הנחשבים לתמרורי אזהרה. יש להיות ערניים, ולהכיר כי בנוגע לאוסטאופורוזיס סימנים אלו מהווים חלק מתהליך התפתחותה ההדרגתי. אחרי הכל, יש לזכור כי כינויה הבלתי-פורמלי של האוסטאופורוזיס הוא המחלה השקטה.

מהם התסמינים העיקריים לאוסטאופורוזיס?

מתוקף היותה של העצם רקמה דינאמית, מתרחשים בה בכל עת תהליכי פירוק ובנייה. מחלת האוסטאופורוזיס מתרחשת במצב בו גובר קצב פירוק העצם על קצב בנייתה. לאוסטאופורוזיס תסמינים לא רבים במיוחד, אך יחד עם זאת, יש להכיר סימנים מוקדמים כדוגמת אוסטאופניה (נקודת אמצע בין מצב של עצמות בריאות לבין מצב של אוסטאופורוזיס), ולבדוק האם אתם נמנים על קבוצות הסיכון לאוסטאופורוזיס:

מין: 1 מכל 3 נשים לאחר גיל המעבר עתידה לסבול ממחלת האוסטאופורוזיס.

אורח חיים: עישון, שתיית אלכוהול וחוסר פעילות גופנית עלולים להגביר את הסיכון לאוסטאופורוזיס.

גנטיקה: במידה ויש היסטוריה משפחתית של מחלת האוסטאופורוזיס, סיכוייכם לחלות במחלה גבוהים יותר.

רגע לפני שאנו מונים למחלת האוסטאופורוזיס תסמינים כאלו או אחרים, חשוב להפנים…

מדובר במחלה כרונית, ולכן חשוב לא רק לנסות להרגיש האם יש לאוסטאופורוזיס תסמינים המשפיעים על איכות חייכם, אלא להיות מודעים תמיד לפעולותיכם. זכרו – העצמות הן שבירות, וכמו שאמרנו בפתיחה, אפילו שיעול, או התעטשות, עלולים להחמיר את תסמיני המחלה. הירידה ההדרגתית במסת העצם מחלישה את השלד, ולכן העצמות חלשות ושבריריות יותר.

אז מהם התסמינים של אוסטאופורוזיס?

בשלבים הראשונים של איבוד מסת העצם אין לאוסטאופורוזיס תסמינים כלל. יחד עם זאת, מתאפיינת לרוב האוסטאופורוזיס בתסמינים הבאים:

איבוד גובה באופן הדרגתי ויציבה כפופה: מתרחש בעיקר כאשר חוליות רבות נפגעות.

עצם הנשברת בקלות רבה יחסית: במידה ומדובר בשברים למחצה, ובהנחה שהחולה איבד גובה, ייתכנו קשיי נשימה (בגלל שיש פחות מקום מתחת לצלעות).

כאבי גב שנגרמו ע"י חוליה שבורה או מכווצת.

כאבי גב פתאומיים: עלולים להיות סימן לשבר דחיסה של עמוד השדרה.

שברים בעמוד השדרה, בפרק כף היד או בירך.

לאוסטאופורוזיס תסמינים המופיעים בעיקר לאחר התרחשות השבר הראשון, וגם אז, במקרים רבים, החולים אינם מודעים לכך שיש להם שבר בעצם (בעיקר כאשר מדובר בעמוד השדרה). כמו שאמרנו, לאוסטאופורוזיס סימנים המהווים תמרור אזהרה, ובמקרה הזה, שבר המתרחש תוך הפעלת כוח מינימלי עלול להעיד על קיום המחלה.

"זו כבר תקופה שיש לי תסמינים של אוסטאופורוזיס, מה עליי לעשות?"

במקרה זה מומלץ להיוועץ ברופא. כך למשל, מקרים רלוונטיים יכולים להיות אם אתם חשים בתסמיני האוסטאופורוזיס, אם אתם נמנים על קבוצות הסיכון שציינו זה עתה או אם אתם רואים שיש לאוסטאופורוזיס סימנים מוקדמים כדוגמת כאב גב פתאומי ללא פגיעה ברורה. במידה ויש אובדן עצם בלסת, אשר יכול לגרום למחלות חניכיים ולמצבים בריאותיים אחרים, או במקרה ויש שבר עצם לאחר טראומה קלה יחסית – ייתכן בהחלט כי מדובר בתסמינים של אוסטאופורוזיס.

אז מה הפתרונות לתסמיני האוסטאופורוזיס?

שלא כמו מחלות עצם רבות אחרות, ניתן למנוע אוסטאופורוזיס, או לפחות להאט את התפתחותה, באמצעות הפעולות הבאות:

פעילות גופנית המפעילה עומס על העצם: משקולות הן דוגמא מצוינת להפעלת עומס מכני אשר מגרה את העצם,  ובכך גורם להאטת איבוד העצם.

תזונה מאוזנת ועשירה בסידן: מוצרי חלב, ירקות ירוקים עליים ועוד, נחשבים לעשירים בסידן. יש גם "פצצות סידן", שהם מזונות המכילים כמות גדולה מאוד של סידן. מעוניינים לשמוע עוד? לרשימת 39 מזונות עשירים בסידן

הימנעות מהרגלים מזיקים כגון עישון וצריכת אלכוהול

במקרים רבים אף מומלץ לשלב תוסף סידן, וזאת כיוון שלא כל הסידן שבמזון נספג בגופנו. הפתרון המתאים
ביותר לכך הוא הסידן האמורפי של דנסיטי, אשר נספג בגוף בממוצע פי 2 ויותר ביחס לקלציום קרבונט גבישי.

ספורט – אחת הדרכים להקטין הסיכון לאוסטאופורוזיס
שינוי גודל גופנים